Ücretsiz Forum Sistemleri

Ücretsiz Forum Yazılımları – Sistemleri (Forum Software)

Ücretsiz forum yazılımları – sistemleri (forum software) listesinde kendi forum sitenizi oluşturmanıza imkan veren ücretsiz forum yazılımları yer almaktadır. Ücretsiz forum sistemleri (scriptleri) ücretli bir forum sistemi olan vbulletin’e alternatif olarak kullanabileceğiniz yazılımlardır. Ücretsiz forum sistemleri vBulletin ve Xenforo gibi çok gelişmiş olmasa da bir forum sitesinin sahip olması gereken tüm özelliklere sahiptirler.

vBulettin, Xenforo ve Invision Power Board lisansları çok pahalı olduğundan birçok webmaster alternatif olarak kullanabileceği ücretsiz yazılımlara yönelmiştir. Bu sistemler dünya genelinde milyonlarca kullanıcı ve profesyonel ekiplerce hazırlandığı için gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Forum sitelerinde dolaştığınızda bir çoğunun bu ücretsiz yazılımlarla hazırlandığını görebilirsiniz.

En Popüler Ücretsiz Forum Sistemleri

Php ve Asp ile yazılmış birçok ücretsiz forum yazılımı bulunmaktadır bunlardan en çok kullanılan sistemler listede sıralanmıştır.

 1  Simple Machines Forum

SMF Php dili ve MySQL veri tabanı kullanılarak oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir sistemdir. Simle Machines ekibi ve dünya genelindeki gönüllü kullanıcılar tarafından geliştirilmektedir.

Temeli CGI-PERL destekli YaBB forum sistemine dayanmaktadır. YaBB forumdan ayrılan bir gurup tarafından 2003’te yayınlanmıştır. Özelleştirme, geliştirme, proje desteği, ücretsiz tema, eklenti ve çoklu dil desteği ile gelişmiş ve bir çok forum sitesi tarafından kullanılmaktadır. vBulletin alternatifi olarak kullanılan en popüler forum sistemidir.

 2  MyBB (My Bulletin Board)

MyBB Php dili ve MySQL veri tabanı kullanılarak oluşturulmuş ücretsiz bir forum sistemidir. MyBB  Group ve gönüllü kullanıcılar tarafından geliştirilmektedir.

DevBB projesinden ayrılan bir kaç kullanıcı tarafından 2002’te oluşturuldu. 2005’te açık kaynak kodlu olarak yayınlandıktan sonra birçok yenilik ile olgun bir forum yazılımı olmuştur. Geliştirilmiş eklenti desteği, tema ve çoklu dil desteği bulunuyor.

 3  phpBB (Php Bulletin Board)

phpBB Php dili ve MySQL, PostgreSQL, MSSQL ve Microsoft Access destekli ücretsiz bir forum sistemidir. 2000’de James Atkinson tarafından oluşturulmuştur.

phpBB geliştirici takımı ve gönüllü kullanıcılar tarafından geliştiriliyor. phpBB, geniş ve kapsamlı düzenlemelere imkan sağlayan özellikleri ve standart arayüzü ile sitenizi geliştirecek ve büyüyecektir. phpBB, bir topluluk oluşturmak için en iyi araçtır.

 4  Advanced Electron Forum

Advanced Electron Forum (AEF) ücretsiz php forum yazılımıdır. AEF Board (bulletin board software) PHP ve MySQL ile yazılmış açık kaynak kodlu bir yazılımdır.

2006’da amatör bir webmaster tarafından kodlanmasına başlanan Advanced Electron Forum 2007’de açık kaynak kodları ile herkese açık olarak yayınlanmıştır.

 5  Yet Another Forum

Yet Another Forum (Yaf.Net) özgürce kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu bir forum sistemidir. Yet Another Forum, Asp.Net ile yazılan ve MS SQL Server 2008+ kullanan gelişmiş özelliklere sahip kullanışlı bir forumdur.

 6  Vanilla Forum

Vanilla Forum, açık kaynak kodlu ücretsiz bir forum yazılımıdır. Vanilla Forum PHP kodlama ile yazılmış ve MySQL veri tabanı kullanmıştır. Diğer forum sistemlerine göre daha hızlıdır ve farklıdır, küçük bir sosyal ağ görünümü ile çok kullanışlı ve pratiktir.

 7  Flarum

Flarum, açık kaynak kodlu ücretsiz forum scripti/yazılımızdır. vBulletin alternatifi olarak kullanabileceğiniz flarum diğer forum sistemlerine göre farklı bir yeni nesil forum yazılımıdır.

MIT License (MIT) ile dağıtılan Flarum, esoTalk geliştiricisi (Toby Zerner) ve FluxBB geliştiricisi (Franz Liedke) tarafından sahibi oldukları 2 açık kaynak forum yazılımını birleştirmesiyle ortaya çıkmıştır.

 8  PunBB (Pun Bulletin Board)

PunBB, bulletin board sistemleri ve vBulletin alternatifi olarak Php ile yazılmış MySQL, PostgreSQL ve SQLite destekli bir forum yazılımıdır.

Rickard Andersson tarafından 2003 yılında oluşturulmuştur. PunBB diğer birçok bulletin board sistemine göre daha az özelliklere sahiptir.

 9  XMB (eXtreme Message Board)

XMB forum, php ve MySQL kullanılarak oluşturulmuş açık kaynak kodlu bir sistemdir. Diğer sistemlere göre daha basittir fakat oldukça kullanışlıdır. Gereken tüm forum özelliklerine sahiptir.

Robert Chapin tarafından 2001 yılında kurulmuştur. Kullanımı kolay güçlü bir sistemdir. Tema, eklenti ve çoklu dil desteği sunuyor.

 10  Beehive Forum

Beehive forum, Php ve MySQL veritabanı ile oluşturulmuş güçlü özelliklere açık kaynak kodlu ücretsiz bir projedir.

Farklı bir arabirime sahip olan sistem  sol tarafta bulunan menü ile kullanıcılar forum içerisinde rahat bir şekilde gezinebiliyorlar. Anket oluşturma, özel mesajlaşma, arama sistemi, kategoriler, doğum günü modülü gibi özellikleri bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir