WordPress Kullanıcı Rolleri

WordPress Kullanıcı Rolleri

WordPress kullanıcı rolleri, wordpress altyapısı ile hazırlanmış web sitelerine kayıt yapmış kullanıcılara yetkiler vermek için kullanılır. WordPress, hiç tartışmasız en kaliteli İçerik Yönetim Sistemi ve bu liderliğini de uzun süre devam ettirecek muhteşem özelliklerle donatılıyor. WordPress kullanıcıları ve yeni tanışanlar için kullanıcı tanımlarını açıklayacağız.

WordPress’te 2 ayrı kullanıcı kaydı bulunuyor

  1. Kullanıcı Kendi Kayıt Olursa: Bu şekilde kayıt olan bir kullanıcı, Admin Paneli > Ayarlar > Genel sayfasında seçtiğiniz ‘Yeni Kullanıcının Varsayılan Rolü’ ayarına göre bir üyelik seviyesi alırlar. Bu ayarda Abone veya İçerik Sağlayıcı seçmeniz, blogunuzun güvenliği açısından önemlidir. Yeni kayıt olan tüm kullanıcılar için geçerlidir.
  2. Kullanıcıyı Blog Yöneticisi Olarak Siz Eklerseniz: Admin Paneli > Kullanıcılar > Yeni Ekle sayfası aracılığıyla kullanıcıları yönetici olarak siz ekleyebilirsiniz. Bu sayfanın alt kısmından da yeni eklediğiniz kullanıcıya üyelik seviyesi belirtebilirsiniz.

WordPress Kullanıcı Rolleri

  1. Yönetici: Sitenin tamamı üzerinde kontrole ve yetkiye sahiptir, tüm ayarları değiştirebilir, tüm yazılara ve kullanıcılara müdahale edebilir.
  2. Editör: Sitedeki tüm yazılar üzerinde yetki sahibidir. Yazıların kategorisini, etiketini, içeriğini, başlığını değiştirebilir, yazıları yayına alabilir, silebilir veya yayından kaldırabilir. Diğer ayarlara erişim yetkisi yoktur.
  3. Yazar: Blogda sadece kendi yazıları üzerinde kontrol ve yetki sahibidir. Kendi yazılarına, Editör rolünün getirdiği tüm yetkileri (yayına alma, yayından kaldırma, içeriğini, kategorisini, etiketlerini değiştirme, yazıyı silme) uygulayabilir. Diğer yazarlara ait yazılara ve blog ayarlarına müdahale etme yetkisi yoktur.
  4. İçerik Sağlayıcı: Bu yetkiye sahip kullanıcı kendi yazılarına müdahale etme yetkisine sahiptir, ama yazılarını yayına alamaz veya yayından kaldıramaz. Yazılarının yayınlanması için, Yönetici’nin ya da Editör’ün yazıyı onaylaması gerekir.
  5. Abone: Bu yetkiye sahip kullanıcı, yönetici tarafından başka bir hak verilmedikçe blog yazılarına veya ayarlarına müdahale edemez. Sadece yorum yazabilme yetkisine sahiptir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir