Google AdSense Alternatif Online Türk Reklam Ağları

Google AdSense Alternatif Online Türk Reklam Ağları

Google AdSense alternatif online Türk reklam ağları internet reklamcılığı devi Adsense’ye alternatif olarak sitenizde kullanabileceğiniz Türkiye lokasyonlu reklam firmalarıdır. Adsense hesabı banlananlar veya site onayı alamayanlar bu reklam ağlarına da başvurabilirler. Adsense gibi yüksek kazançlar sağlayamazlarsa bile birçok popüler web sitesi, blog ve haber portallarında kullanıldığını görebilirsiniz.

 Bilgi:  Avrupa online reklamcılık sektörünün büyüklüğünü raporlayan İnteraktif reklamcılık kuruluşu IAB Avrupa’nın AdEx Benchmark 2019 Raporuna göre 2019 yılında yüzde 11.8 ile beşinci kez çift haneli büyüme kaydeden Avrupa online reklam pazarının değeri ise 2019 yılında 30.7 milyar Euro piyasa değerine ulaştı. 27 ülkenin online reklam pazarının incelendiği araştırmada Türkiye, 2019’te yüzde 20.8 büyüme ile en hızlı büyüyen 4. ülke oldu.

Kaliteli bir siteniz ve ziyaretçi kitleniz varsa ilk başvuracağınız yer Adsense olur. Çünkü Google Adsense, dünya çapında kullanılan reklam ağıları arasında en yüksek pazar payına sahiptir ve günlük bazda en çok kazandıran sistemdir. Bunun yanında web sitenizde kullanabileceğiniz Adsense alternatif Türk reklam ağlarından da online olarak para kazanabilirsiniz. Bazı reklam ağları Google ile anlaşmalıdır ve sitenizde çoğunlukla Google reklamları görüntüleyecektir.

Adsense Alternatif Online Türk Reklam Firmaları

Türkiye’de online reklamcılık alanında faaliyet gösteren firmalar çok azdır ve bunların birçoğu da şikayetler ve kullanım azlığından kapanmıştır. Listede aktif olarak en çok kullanılan ağlar sıralanmıştır. Sitenizde film, dizi, mp3 ilegal programlar, yetişkin adult içerik içermiyorsa bunlara başvurabilirsiniz.

 1  Wordego

Wordego reklam ağı %100 online çalışan, Tübitak destekli bir dijital reklam platformudur. Adsense alternatif olarak kullanabileceğiniz Türkiye’deki en iyi reklam platformlarından biridir. Yayıncılar, web sitelerinde görüntülenen (CPM) veya tıklanan (CPC) reklamlar karşılığında Wordego reklam gelirlerinin %75’ini kazanırlar. Yayıncılarının kazançları eCPM modelinde raporlanır ve eş zamanlı olarak hesaplarına aktarılır. 1000 gösterim başına 6-10 kuruş, tıklama başına da ortalama 10-15 kuruş ödemektedir. Ödemeler hesabınız 100 TL olunca 45 gün içinda havale ile banka hesabınıza gönderilir.

 2  AReklam

AReklam, gösterim bazlı reklam (cpm) ile kazanç sağlayan 2012 yılından bu yana 500+ yayıncı ve sayısız reklam vereni bulunan yerli bir reklam ağıdır. Yüksek fix CPM modeli ve kesintisiz ödeme imkanı diğer networklerden ayıran özelliklerin başında geliyor. CPM, CPC, CPA, PopUp, Satış Ortaklığı, CPV, XML Feed ve Mobil Reklam komisyon türleri bulunan sistem Paypal ile hesabınızda 100 TL biriktiğinde 30 gün içinde ödemeyi yapmaktadır.

 3  AdMatic

AdMatic reklam ağı CPM komisyon türü ile kısa sürede adını duyuran birçok popüler site ve blog tarafından kullanılan İnterstitial reklam ağıdır. Adsense alternatif bu reklam ağı Video, Form Doldurma, Mikrosite, Dinamik Retargering reklam modelleri yer almaktadır ve diğer sistemlerden farklıdır. Sitenize giriş yapan ziyaretçiye sayfanın ortasını kaplayan reklamlar gösterir. Appnexus, Google, Rubicon, Pubmatic, ve Facebook gibi platformların reklamlarını da yayınlamaktadır. Minimum 50 TL ile ödemeleriniz Paypal ve Havale yoluyla ödenir.

 4  H12 Media

H12 Media reklam ağı 2012 kurulmuş yerli bir bir reklam ağıdır. Türkiye’de bulunan firma adres bilgilerini İngiltere/Londra olarak güncellemiştir. CPM ve CPC komisyon türleri ile standart bannerlar, sliding, pop unders ve video reklam türleri yer almaktadır. Ödemeler günlük istek üzerine minimum 25$ olduğunda Paypal ile gönderilir eğer havale olarak almak isterseniz minimum 500 $ olması gerekmektedir. Kazancın %70 yayıncıya aktarılır %30’u reklam ağı tarafından komisyon olarak alınır. Referral (referans) programına katılarak + 10% kazanç elde edebilirsiniz.

 5  ReklamBux

ReklamBux’da gösterim (CPM) ve tıklama (CPC) başına kazanç sağlayabileceğiniz iki reklam modeli vardır. CPC sistemi ile tıkbaşına, CPM ile gösterim başına kazanç sağlarsınız. Reklamveren sayısı çok kısıtlı olduğundan çoğunlukla kendi reklamını yapmaktadır. Popup, film, dizi siteleri, mp3 indirme siteleri, yetişkin adult içerikli siteler kabul edilmez. Kazancınız 10 TL olduğunda takip eden ayda kazançlarınız Paypal ile ödenmektedir.

 6  Reklam 9

Reklam9, CPM ve CPC komisyon türleri ile çalışan bir reklam ağıdır. Reklam9 yayıncı ağına kayıt olan web sitelerinde Doubleclick, Criteo ve Coadvertise gibi reklam ağlarının reklamlarını yayınlamaktadır. Minimum 10 $ olduğunda Paypal veya Havale ile ödemelerinizi alabilirsiniz.

 7  Adhood

Adhood reklam ağı CPC (Tıklama bazlı) ve CPM (Gösterim bazlı) komisyon türleri ile çalışan farklı bir adsense alternatif reklam platformudur. Popüler forum ve blog sitelerinde nadiren görülmektedir bunun sebebi kullanıcı şikayetlerinin çok olmasıdır. Hesabınızda 100 TL biriktiğinde banka hesabınıza yatırılmaktadır fakat bu ödemeler düzensiz olarak gönderilebilir.

 8  ReklamStore

ReklamStore platformu; real time bidding, affiliate, mobil ve video alanlarında hizmet vermektedir. Ne tık ne de aksiyon önemli olan eCPM. Piyasadaki rakiplerinin aksine ReklamStore yayıncılarına birçok farklı model üzerinden gelir kazandırmaktadır. Hesabınızda minimum 30 TL biriktiğinde 30 gün içerisinde hesabınıza yatırılır.

Bilmeniz Gereken Online Reklam Terimleri

CPM | Cost Per Mille (Thousand)
Yani 1000 gösterim başına fiyatlandırma demektir. CPM olarak 1 TL’denreklam veriyorsanız, verdiğiniz reklamın 1000 kez gösterimi karşısında 1 TL ödeyecksiniz demektir. Geçmiş dönemlerde birçok site bu model üzerinden çalışmaktayken, şuanda çok tercih edilen bir model değildir.

CPC | Cost Per Click
Cost Per Click yani tıklama başı ödeme demektir. Reklam verdiğiniz site ile anlaşmanız doğrultusunda tıklama başına anlaşmış olduğunuz rakamı ödersiniz. Yaygın bir çalışma şeklidir. En iyi örneği Google Adwords reklamlarıdır. Sitenize gelen her bir tıklama için bir bedel ödersiniz.

CPL | Cost Per Lead
CPL siteden aldığınız kayıt başına ücretlendirme yapıldığı modeldir. Herhangi bir siteye verilen reklamı tıklayan kişiler sitenize gelip, bir kayıt işlemi gerçekleştirdiğinde (örneğin üyelik veya iletişim formu olabilir.) reklam verdiğiniz siteye para ödersiniz. Aldığınız kayıt / üye için ödeme yaparsınız.

CPA | Cost Per Action
CPM, CPC ve CPL modellerine göre çok daha da etkili bir yöntemtir. Cost Per Action yani eylem başına ödeme yaptığınız fiyatlandırma sistemidir. Burdaki eylem sizin belirlediğiniz her hangi bir şey olabilir. Ürün satışı, Üyelik veya sizin için önemli olan bir formun doldurulması işlemi olabilir. CPA, CPS (Cost per Sale) yani satış için ödeme şeklinde de olabilir. Modele göre işlemin tamamlandığı sayfaya bir kod yerleştirilir ve tutar reklam yayıncısına iletilir. Toplam işlem tutarları üzerinden komisyon şeklinde ödemesi gerçekleşir. E-ticaret siteleri için en mantıklı reklam modellerinden biridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir