JPEGmini – Online Resim Sıkıştırma Servisi

JPEGmini – Online Resim Sıkıştırma Servisi

JPEGmini, ücretsiz bir online resim sıkıştırma servisidir. Jpegmini (image compression) fotoğrafların algısal görüntü ve renk kalitesini bozmadan boyutunu azaltan herhangi bir tarayıcı üzerinde kullanılabilen online resim sıkıştırma teknolojisidir.

JPEGmini, geliştirdikleri teknoloji ile görüntüleri JPEG formatına göre % 80’e varan (5X) oranlarda daha fazla sıkıştırabilir, bunu yaparken de görüntüde gözle görülebilir bir bozulma meydana getirmiyor.

Sistem, 2 megapiksel ve üstü görüntü dosyaları üzerinde sıkıştırma açısından daha başarılı sonuçlar veriyor. ITU BT.500 standardına göre gerçekleştirilen testlerde % 100 zoom yapılan görüntülerde ve 200 DPI ile yapılan baskılarda bile sıkıştırma ayırt edilemiyor.

JPEGmini öncelikle görüntüyü insan gözünün algılama sistemine benzer bir sistemle tarayıp, daha fazla sıkıştırılabilecek bölgeleri belirliyor. Daha sonra yine JPEGmini tarafından özel geliştirilmiş sıkıştırıcı devreye girip, görüntüyü maksimum düzeyde sıkıştırıyor. Sıkıştırma işi JPEG standartına uygun yapıldığı için ortaya çıkan dosyayı göstermek için ek bir uygulama gerekmiyor, dosya bildiğimiz JPEG dosyalarından biri oluyor.

online resim sıkıştırma

JPEGmini Neden Kullanılır?

Bir web siteniz varsa, online resim sıkıştırma yöntemiyle grafik ağırlığını azaltabilir, bant genişliğinde tasarruf ve web sayfasının daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Ya da e-posta göndermeden önce resimleri sıkıştırarak daha kolay yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Sosyal ağlarda sürekli olarak fotoğraf paylaşıyorsanızbu yöntemle hesabınıza daha hızlı yükleyebiliriniz.

JPEGmini öncelikle görüntüyü insan gözünün algılama sistemine benzer bir sistemle tarayıp, daha fazla sıkıştırılabilecek bölgeleri belirliyor. Daha sonra yine geliştirilmiş sıkıştırıcı devreye girip, görüntüyü en ideal şekilde sıkıştırıyor. Sıkıştırma işi ek bir uygulama gerekmiyor, dosya uzantıları gif, jpg, jpeg dosyalarından biri oluyor.

Nasıl Kullanılır?

Resim sıkıştırma işlemi 2 aşamadan oluşmaktadır;

 1. Press to Upload Photos butonuna tıklayarak bilgisayarınızdan görseli seçin yada sürekleyip bu alana bırakın. Sıkıştırma işlemi başlayacaktır.
 2. Download Full Res. butonuna tıklayarak görseli indirin.

Sisteme kayıt olup toplu resim (albüm)yükleyebilirsiniz, yüklediğiniz toplu resimlerin indirme linki mail adresinize gönderilir ve yaklaşık 1 hafta hesabınızdan silinmez.

JPEGmini Özellikleri Nelerdir?

 • Kullanımı kolaydır
 • Kullanıcı dostu arayüzü
 • Linux tabanlı (Linux komut satırı uygulamasıdır)
 • Hiçbir ek yazılım uygulama gerektirmez
 • Kayıt olmanız gerekmiyor sadece çoklu yüklemede gereklidir
 • Sıkıştırma oranı ayarlanabilir
 • Sıkıştırma sonrası önizleme

Faydaları Nelerdir?

 1. Bu işlem ile bilgisayarınızdaki resim arşivlerinin boyutlarını azaltıp ek alan sağlayabilirsiniz.
 2. E-posta gönderimlerinde daha hızlı iletişim sağlar.
 3. Web sitenizde kullanarak daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz.
 4. Hız seo açısından çok önemli olduğundan avantaj sağlayacaktır.

siteye git buton

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir