Orkide

Orkidenin Faydaları ve Zararları

Orkidenin faydaları, orkide çiçeği (Çayır otu, salep otu, yabani orkide) sahlepgiller familyasına ait, süs bitkisi olarak kullanılan bir çiçek türüdür. 20 binden fazla türü olduğu bilinen orkidenin 15 ila 20 civarında süs bitkisi olarak yetiştirilmekte olan cinsi mevcuttur.

Kuzey kutbu haricinde dünyanın hemen her yerinde yetişebilen bir bitkidir. Genel olarak yetiştikleri bölgeler arasında tropik ve yarı tropik iklime sahip ülkeler yer almaktadır. Bu bölgelerde yaşayan orkidelerin % 80’i epifitik olarak yaşarlar. Türkiye’deki orkideler ise karasal orkide olarak adlandırılmışlardır.

Ülkemizde bulunan phalaenopsis türündeki karasal orkideler kokulu çiçek değildir. Bu tür orkideler sadece canlı renkli ve geniş kandilli orkidelerdir, koku yaymazlar. Yaşam şekillerine göre ikiye ayrılan orkideler köklerinin yapısına göre değişiklik gösterir. Epifitik orkideler ağaç üzerinde bulunan kökleri aracılığı ile beslenirken, terrestrial orkidelerin kökleri toprak altında yumrularında depoladıkları besin ile yaşarlar.

Dünya’daki en küçük tohumlara sahip olan bitkilerden biri de orkidelerdir. Bir aspirin tanesi 100 bin orkide tohumuna eştir. Orkide tohumlarının çok hafif olması kolay taşınma avantajı sağlar, ancak çimlenme işleminin gerçekleşebilmesi için uygun mantarlarla bir araya gelip temas etmesi gerekmektedir.

Orkide Çiçeği Kullanımı

Kökünde bulunan iki adet yumru temizlendikten sonra ipe dizilir, süt ya da suda beş on dakika kaynatılıp kurutulur. Daha sonra öğüterek toz haline getirilip içecek olarak kullanılır. 1 su bardağı süte 1 bir çay kaşığı toz orkide çiçeği (salep) atılıp, kaynatarak hazırlanır. (Kıvamı isteğe göre de ayarlanır) Günde bir ya da iki bardak içilebilir.

Orkide Çiçeğinin Faydaları

  • Bronşit rahatsızlığı ve öksürüğe faydalıdır
  • Göğsü yumuşatmasıyla birlikte balgamı söktürmede de faydası çoktur
  • Bağırsakları yumuşatır, kabızlığa engel olur
  • Basur rahatsızlığına da iyi gelir
  • Orkide çiçeğinin zihni açtığını ve anlama yeteneğini de kuvvetlendirdiğini söyleyebiliriz
  • Kalbe faydası oldukça fazladır, kalp hastaları tarafından kullanılması önerilir
  • Adet düzensizliğine iyi gelir
  • Vücudu ısıtması yönünden kış günlerinin vazgeçilmez içeceğidir
  • Bağırsakta görülen solucanlarında düşürülmesinde çok faydası vardır
  • Cinsel gücün arttırılmasında da etkisi oldukça büyüktür

Orkide Çiçeğinin Zararları

Herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir