4:08 am - Cumartesi Mart 14, 2020

Sağlık

Yeni Konular < Sağlık
farenjit-nedir
Farenjit Nedir? Belirtileri ve Nedenleri...

Farenjit Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Farenjit, yutak iltihabına verilen isimdir. Boğazda ani başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, ses kısıklığı, ateş, öksürük, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular ve ağız kokusu şeklinde görülür. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda... Devamı»

konversiyon-bozuklugu
Konversiyon Bozukluğu Nedir? Belirtileri...

Konversiyon Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Konversiyon Bozukluğu veya Konversiyon Reaksiyonu; fiziksel fonksiyonların psikolojik olarak yitirilmesi, bunaltının bir tür bedensel işlev bozukluğuna yol açması durumu veya kişinin ruhsal sıkıntısının beden diliyle ifade edilmesidir. En sık bayılma şeklinde kendini gösterir ve... Devamı»

koah-nedir
Koah Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nel...

Koah Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ya da kısa ismiyle KOAH, ilerleyici nefes darlığına yol açan kronik bir solunum yolları hastalığıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün istatistiklerine göre dünyada 600 milyon KOAH’lı vardır. Ülkemizde ise 3 milyon kadar KOAH’... Devamı»

kronik-yorgunluk-sendromu
Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? Nedenle...

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

19. yüzyılda “Kronik Nervöz Tükenme” olarak tanımlanmıştır. Bugün “Yuppie Flu” veya “20. Yüzyıl Hastalığı” olarak da bilinir. Tıp dilinde “Stres Cevabı Disregülasyon Bozukluğu” olan “Kronik Yorgunluk Sendromu” veya... Devamı»

Sağlık -> Diğer Konular

kan-bagisi

Kan Bağışı Nedir? Faydalı Mıdır?

Kan bağışı, gönüllü ve kan bağışına uygun bir bağışçıdan (donör) çeşitli kan ürünleri elde etmek amacıyla kan merkezleri tarafından kan alınmasıdır. Erkekler en... Devamı»

parkinson-hastaligi

Parkinson Hastalığı Nedir? Tedavi Edilebilir Mi?

Parkinson hastalığı ilk kez 1817’de James Parkinson tarafından tanımlanmıştır. Hastalık sıklıkla 50 yaş üzerinde görülür, yaşlandıkça hastalık riski artar; 65 yaş... Devamı»

kanser

Kanser Nedir? Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Kanser Nedir? Kanser vücudun belli bir bölgesindeki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalıp, o bölgenin de dışına yayılmasından ileri gelen hastalıkların genel adıdır. Kanser... Devamı»

tansiyon

Tansiyon Nedir? Tansiyona İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Kalbin kanı damarlara göndermesiyle damar duvarında oluşan basınca tansiyon deniyor. Yüksek tansiyon, bu basıncın ideal değerlerin üzerine çıkması. Büyük tansiyon kalbin... Devamı»

miyop-nedir

Miyopi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Miyopi gözün uzağı net görememe kusurudur. Miyop olan kişi yakın cisimleri net olarak görür, fakat belli bir mesafeden örneğin yol tabelası, kara tahta veya odanın diğer ucundaki... Devamı»