4:08 am - Cumartesi Mart 14, 2020

BİLGİ HAVUZU

Yeni Konular < BİLGİ HAVUZU
farenjit-nedir
Farenjit Nedir? Belirtileri ve Nedenleri...

Farenjit Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?

Farenjit, yutak iltihabına verilen isimdir. Boğazda ani başlayan yanma, yutkunmakla artan ağrı, ses kısıklığı, ateş, öksürük, boğazda uçuk seklinde kabarcıklar, beyaz gri renkte iltihaplı dokular ve ağız kokusu şeklinde görülür. Özellikle kış aylarında kapalı ortamlarda... Devamı»

kambu-cayi
Kombu Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kombu Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kombu Çayı (Kombucha), ilaç olarak kullanılan fermente edilmiş çay. Bağışıklık sistemini güçlendiren, vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırarak detoks görevi yapan, hücreleri yenileyerek bedeni tazeleyen bir içecektir. Uzak doğuda kutsal kabul edilen çay, yüksek rakımlı ve... Devamı»

mustafa-kemal-ataturk
Atatürk İlkeleri (Laiklik) Nedir?

Atatürk İlkeleri (Laiklik) Nedir?

Laiklik iki temel önermeyi içeren bir ilkedir. İlki dini kurumların devletten kesin bir şekilde ayrılmasıdır. İkincisi ise, farklı din ve inançlara sahip insanların kanun önünde eşit olması prensibidir. Din ve devletin ayrılması laikliğin temelidir. İlki dini grupların devlet... Devamı»

kadin-sunneti
Kadın Sünneti Nedir?

Kadın Sünneti Nedir?

Kadın sünneti klitorisin tümüyle kesilmesi, klitoris ile birlikte yakın çevresindeki küçük ve bir kısım büyük dudakların kesilmesi veya klitoris ile birlikte küçük ve büyük dudakların neredeyse tümüyle kesilmesi, açık yaranın dış çeperlerinin bir araya getirilerek... Devamı»

Abone ol - Anne ve Bebek

Anne ve Bebek

hamilelikte-seks

Hamilelikte Seks Yapmak Güvenli Midir?

Eğer hamileyseniz gebelik öncesi veya doğum sonrası seks yapılabilir mi? Çiftler tarafından çok merak edilen bir konudur ve bu konuda az bilgi vardır. Hamilelik sırasında seks yapmak... Devamı»

dogum-kontrol

Gebelikten Korunma Yolları Nelerdir?

Gebelikten korunmak için herhangi bir yöntem kullanmadan cinsel ilişkide bulunan kadınların % 80-90’ı bir yıl içinde gebe kalır. Bu... Devamı»

Bebek Kaç Aya Kadar Emzirilmelidir?

emzirme-suresi

Doğumdan itibaren bebek her istediğinde emzirilmelidir. İlk aylarda bebek uyandığında genellikle açtır ve emzirilmek ister. İlk haftalarda emzirme... Devamı»

Bebek Emzirme Pozisyonları Nelerdir?

bebek emzirmek

Bebeğin memeyi kavrama ve emme pozisyonu son derece önemlidir. Böylece meme ucunun tahriş olması veya bebeğin az miktarda süt emmesi gibi olasılıklar... Devamı»

Emzirmeye Doğum Öncesi Hazırlık

emzirmeye hazirlik

Emzirmenin etkili bir şekilde başlaması ve sürdürülmesi bebek beslenmesi için en ideal ve doğal yoldur. Özellikle doğumdan sonra ilk 6 ayda, bebekler... Devamı»

Abone ol - Bilim

Bilim

misir piramitleri sirlari

Mısır Piramitlerinin Sırları ve Özellikleri

Mısır Piramitleri, Mısır’da yer alan eski piramit şekillerde yapılardır. Mısır’da 100’den fazla piramit vardır. Piramitlerin çoğu Eski Krallık Dönemi’nden Orta Krallık... Devamı»

goz

İnsan Gözü Kaç Megapikseldir ?

İnsan gözü ile aynı büyüklükteki merceklerin hiç birisi insanın gördüğü kadar detaylı bir sonuç vermeyecektir. Evriminin nasıl... Devamı»

Abone ol - Cinsellik

Cinsellik

erkekte-orgazm-bozuklugu

Erkeklerde Orgazm Nasıl Olur? Orgazm Sorunları Nelerdir?

Erkeklerde orgazm olma sevişme öncesi partneri çıplak olarak görme, tatma, dokunma, işitme yani partnerin sesini duyma, koku gibi seksüel uyarı veya düşünceler ile başlayıp beyin ve... Devamı»

oral-seks

Orgazm Nedir? Faydaları ve Evreleri Nelerdir?

Orgazm: Sevişme öncesi partneri çıplak olarak görme, tatma, dokunma, işitme yani partnerin sesini duyma, koku gibi seksüel uyarı veya... Devamı»

Sık Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?

cinsel-islev-bozukluklari

Cinsel işlev bozuklukları erken boşalma, geç boşalma, iktidarsızlık (erektil disfonksiyon), vajinismus gibi sorunların genel adıdır ve evrensel... Devamı»

Klitoris Nedir? Yapısı Nasıldır?

klitoris-nedir

Klitoris küçük dudakların (labium minörler) üst birleşme kısmı ile klitoral başlık arasında yer alan küçük oval bir yapıdır. Klitorisin... Devamı»

Oral Seks Nedir? Sakıncaları Nelerdir?

oral-iliski

Oral seks cinsel organların ağız yoluyla uyarılması ve yalanması şeklinde yapılan bir seks tekniğidir. Oral Seksin Sakıncaları Hem cinsel organlar... Devamı»

Abone ol - Eğitim

Eğitim

kpss-nedir

KPSS Nedir? Kaç Gruba Ayrılır? Kimler Başvurabilir?

KPSS, kamu kurumlarında görev alacak personeli belirlemek amacıyla yapılan bir dizi sınavın genel adıdır. Kaç Gruba Ayrılır? KPSS Üçe Ayrılmaktadır; KPSS A Grubu KPSS B Grubu KPSS... Devamı»

recep tayyip erdogan

Türkiye Cumhuriyeti 12. Cumhurbaşkanı Kimdir?

2019 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 11. ve görevdeki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev... Devamı»

Abone ol - Faydalı Bilgiler

Faydalı Bilgiler

aci-cehre

Acı Cehre Nedir? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Tokluk hissi uynadırarak hızlı kilo vermeyi sağlayan, vücutta yağ depolanmasını önleyen bir soğuk iklim bitkisidir. Basen ve bel bölgesindeki yağların yakımına yardımcı olur, ayrıca... Devamı»

tansiyon

Tansiyon Nedir? Tansiyona İyi Gelen Şifalı Bitkile...

Kalbin kanı damarlara göndermesiyle damar duvarında oluşan basınca tansiyon deniyor. Yüksek tansiyon, bu basıncın ideal değerlerin üzerine... Devamı»

Salatalığın Faydaları Nelerdir?

salataligin faydalari

Oldukça sulu bir besindir. A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir. 3 bin yıldan beri Asya ve Afrika’da... Devamı»

Kuru ve Yaş İncirin Faydaları Nelerdir?

incirin faydalari

İncir, içerdiği birçok vitamin ile sağlığı koruyucu etkiye sahip olmasının yanı sıra kilo kontrolünü destekleyen bir meyvedir. Yapılan bir... Devamı»

Bıldırcın Etinin ve Yumurtasının Faydaları

bildircin yumurtasi

Kendi küçük ancak içeriği ve beslenme açısından önemi büyük olan bıldırcın yumurtasının çocuk beslenmesinde de yeri ve önemi gittikçe... Devamı»

Abone ol - İnternet

İnternet

tripadvisor

TripAdvisor Nedir?

TripAdvisor, ziyaretçilerin mükemmel seyahat planlamalarını ve geçirmelerini sağlayan, dünyanın en büyük seyahat sitesidir. TripAdvisor seyahat eden gerçek kişilerden güvenilir... Devamı»

yelp

Yelp Nedir?

Yelp 2004’te kurulan aylık ortalama 140 milyon ziyaretçisi ve 60 milyon yorumu bulunan Türkçe dil desteğine sahip gelişmiş bir... Devamı»

Hürriyet Bumerang Nedir?

bumerang network

Bumerang 2007 yılında Hürriyet bünyesinde kurulmuş blog ve web sitelerini destekleyen bir network projesidir. Bumerang’a üye siteler trafik,... Devamı»

Snapchat Nedir?

snapchat

Snapchat; Evan Spiegel ve Robert Murphy Daniel Smith, David Kravitz ve Leo Noah Katz tarafından akıllı telefonlar için geliştirmiş, platformlar-arası... Devamı»

Bimer Nedir? Nasıl Başvurulur?

bimer

BİMER Başbakanlık İletişim Merkezi; bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER,... Devamı»

Abone ol - Nedir?

Nedir?

bims-nedir

Pomza (Bims) Nedir? Nerelerde Bulunur?

Pomza (bims) İtalyanca’dan gelir ve değişik dillerde farklı adlandırılır. Türkçe’de ise süngertaşı, nasır taşı, hasır taşı, topuktaşı gibi adlarla bilinmektedir. Pomza... Devamı»

interpol

Kırmızı Bülten Nedir?

Kırmızı Bülten, bir suçlunun uluslararası düzeyde aranması, yakalanması ve akabinde iade edilmesi amacıyla İNTERPOL’e üye ülkelerin... Devamı»

Mikroişlemci Ve Mikrodenetleyici Nedir?

islemci

Mikroişlemci: İşlemci, çok sayıda entegre devreden oluşan bir cihazdır. Mikroişlemci, işlemci içinde bulunan bütün entegre devrelerin tek bir... Devamı»

Arduino Nedir?

arduino

Arduino: Bir giriş çıkış kartı ve Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından, İtalyan elektronik mühendisleri... Devamı»

Tse Nedir? Görevleri Nelerdir?

tse logo

Türk Standardları Enstitüsü; her türlü madde ve mamüller ile usul ve hizmet standardlarını yapmak amacıyla 18.11.1960 tarih ve 132 sayılı kanunla... Devamı»

Abone ol - Otomobil

Otomobil

antifreeze

Antifriz Nedir?

Sıfır derece ve altında radyatör suyuna veya başka alanlarda kullanılan suyun donmasını önleyen kimyasal madde. Antifriz ayrıca otomobil radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan... Devamı»

manuel şanziman

Şanzıman Nedir? Görevi Nedir?

Motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, şaft veya diferansiyele ileten aktarma... Devamı»

Benzinli Motor Nasıl Çalışır?

benzinli motor

Benzinli motor, bir tür içten yanmalı motordur. Benzinli motorlarda kullanılan yakıt benzin olup, yakıt dizel motordan farklı olarak karbüratör adı... Devamı»

Fren Balatası Nasıl Değiştirilir?

brakes balata

Fren balataları zararlı madde içermektedir. Balataları veya temizleme parçalarını değiştirirken toz çıkarılmasından veya tozun solunmasından... Devamı»

Sentetik Motor Yağı Nedir?

sentetik yağ

Motor yağları, motorun fonksiyonelliğini korur ve motor gelişiminde bir yapı elemanı olarak görülür. Motorunuz, geniş bir sıcaklık ve baskı... Devamı»

Abone ol - Sağlık

Sağlık

konversiyon-bozuklugu

Konversiyon Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Konversiyon Bozukluğu veya Konversiyon Reaksiyonu; fiziksel fonksiyonların psikolojik olarak yitirilmesi, bunaltının bir tür bedensel işlev bozukluğuna yol açması durumu veya kişinin ruhsal... Devamı»

koah-nedir

Koah Nedir? Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ya da kısa ismiyle KOAH, ilerleyici nefes darlığına yol açan kronik bir solunum yolları... Devamı»

Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir? Nedenleri Nelerdir?

kronik-yorgunluk-sendromu

19. yüzyılda “Kronik Nervöz Tükenme” olarak tanımlanmıştır. Bugün “Yuppie Flu” veya “20. Yüzyıl Hastalığı”... Devamı»

Kan Bağışı Nedir? Faydalı Mıdır?

kan-bagisi

Kan bağışı, gönüllü ve kan bağışına uygun bir bağışçıdan (donör) çeşitli kan ürünleri elde etmek amacıyla kan merkezleri tarafından kan... Devamı»

Parkinson Hastalığı Nedir? Tedavi Edilebilir Mi?

parkinson-hastaligi

Parkinson hastalığı ilk kez 1817’de James Parkinson tarafından tanımlanmıştır. Hastalık sıklıkla 50 yaş üzerinde görülür, yaşlandıkça... Devamı»

Abone ol - Teknoloji

Teknoloji

akilli-telefon

Akıllı Telefonunuzun Gizli Özelliklerini Keşfedin

Hayatı kolaylaştıran özellikleriyle akıllı telefonlar neredeyse vazgeçilmez bir parçamız haline geldi, fakat daha keşfetmediğiniz, gizli özellikleri de bulunuyor.Yazımda akıllı... Devamı»

su-telefon

Telefonum Suya Düşerse Ne Yapmalıyım?

Telefonunuz suya düşerse, cihazınızdan hemen ümidinizi kesmeyin. Aşağıdaki talimatları uygulayarak telefonunuzu kurtarmak mümkün... Devamı»

Bilgisayar Ne Zaman İnsanı Geçecek?

bilgisayar

İlk dijital bilgisayar, Çinliler tarafından 3000-4000 yıl önce kullanıldığı tahmin edilen abaküstü. Boncukların, sağa sola kaydırılması, basit... Devamı»

Google Glass Nedir ? Özellikleri Nelerdir ?

google glass

Google Glass sizin tam anlamıyla kişisel gözlük asistanınız oluyor. Ona bir “üçüncü göz” demek belki daha doğru olabilir. Android... Devamı»

Samsung Heart Rate Sensor Nedir ?

samsung galaxy s5 sensor

Heart Rate Sensor, Güney Kore merkezli Samsung firması tarafından Galaxy S5 ve Gear Range ürünlerinde sunduğu kalp atış sensörüdür. Galaxy S5... Devamı»

Abone ol - Yaşam

Yaşam

elektrik-tasarrufu

Elektrik Tasarrufu İçin Pratik Öneriler

Elektrik enerjisinin yaklaşık dörtte biri aydınlatmaya harcanıyor, bu yüzden evlerde ampul seçimi oldukça önemli. Ampul alırken akkor lambalar yerine, daha az elektrik harcayan floresan... Devamı»

kafein

Kafein Nedir? Kafeinin Zararları Ve Faydaları Nele...

Tein, matein ve guaranin olarak da bilinen önemli fizyolojik etkileri olan alkoloid grubunun azotlu organik bir bileşiğidir. Doğada doğal olarak... Devamı»

Erkekleri Baştan Çıkarmanın Yolları

erkek bastan cikarma

Her kadın sevdiği erkeği baştan çıkarmak ve etkilemek ister. Erkekleri baştan çıkarmak aslında çok kolay. Her kadın sevdiği erkeği baştan... Devamı»

Koltuk Altı Terlemesini Önlemek İçin Bitkisel Çözüm...

koltuk alti terlemesi

Kullandığınızın pahalı kozmetik ürünleri ter kokunuza çare olmadıysa koltuk altı terlemesi için bitkisel çözümleri deneyebilirsiniz. Terlemeyi... Devamı»

Dişleri Beyazlatacak Doğal Yöntemler

dis beyazlatma yontem

Hepimizin en önemli şeyi olan dişlerimizin bizi nasıl etkilediğimizi biliyoruz. Peki beyaz dişler için neler yapmalıyız ? Beyaz dişler için 4... Devamı»

BİLGİ HAVUZU -> Diğer Konular

oral-seks

Oral Seks Sırasında Korunmak İçin Ne Yapabiliriz?

Oral seks de HIV virüsünden etkilenmenin bir diğer yoludur. Çünkü ağız çeperi de sıvıları kolaylıkla içine çeken, ince bir yapıya sahiptir. Aynı anüste olduğu gibi HIV... Devamı»

orgazm

İlk Gece (Gerdek Gecesi) Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Düğün yapılıp gelin, güveyinin evine getirilir. O gece, gelin ile damadın başbaşa kalacakları ve birbirlerini en yakından tanıyacakları gecedir. Bu gecede artık karı-koca... Devamı»

kanser

Kanser Nedir? Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Kanser Nedir? Kanser vücudun belli bir bölgesindeki hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalıp, o bölgenin de dışına yayılmasından ileri gelen hastalıkların genel adıdır. Kanser... Devamı»

miyop-nedir

Miyopi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Miyopi gözün uzağı net görememe kusurudur. Miyop olan kişi yakın cisimleri net olarak görür, fakat belli bir mesafeden örneğin yol tabelası, kara tahta veya odanın diğer... Devamı»

glokom-nedir

Göz Tansiyonu Nedir? Çeşitleri ve Belirtileri Nelerdir?

Gözün drenaj sisteminde oluşan bir bozukluk sonucunda, göz içi basıncının (GİB) yükselmesi nedeniyle oluşan bir hastalıktır. Yüksek göz içi basıncı, optik sinirlerde geri... Devamı»