4:11 am - Cumartesi Mart 14, 2020

Otomobil

Yeni Konular < Otomobil
antifreeze
Antifriz Nedir?

Antifriz Nedir?

Sıfır derece ve altında radyatör suyuna veya başka alanlarda kullanılan suyun donmasını önleyen kimyasal madde. Antifriz ayrıca otomobil radyatörü ve soğutma sistemini pas ve korozyondan korumak amacıyla da kullanılır. Türkiye iklim koşullarında maksimum koruma için % 33 ile %... Devamı»

manuel şanziman
Şanzıman Nedir? Görevi Nedir?

Şanzıman Nedir? Görevi Nedir?

Motordan, baskı balata (Kavrama) yolu ile aldığı hareketi istenilen tork değerinde, şaft veya diferansiyele ileten aktarma organıdır. Şanzımanın Görevleri Döndürme momentini arttırarak aracın kalkışını sağlamak (1.vites). Araç dururken motorun çalışır vaziyette... Devamı»

benzinli motor
Benzinli Motor Nasıl Çalışır?

Benzinli Motor Nasıl Çalışır?

Benzinli motor, bir tür içten yanmalı motordur. Benzinli motorlarda kullanılan yakıt benzin olup, yakıt dizel motordan farklı olarak karbüratör adı verilen bir düzenek sayesinde, sıvı olarak değil buharlaşıp hava ile karışarak silindire girer. Benzinin oksijen (hava) ile... Devamı»

brakes balata
Fren Balatası Nasıl Değiştirilir?

Fren Balatası Nasıl Değiştirilir?

Fren balataları zararlı madde içermektedir. Balataları veya temizleme parçalarını değiştirirken toz çıkarılmasından veya tozun solunmasından kaçınınız. “Tehlikelidir ve kansere yol açar.” Önce frenleri su ile iyice yıkayınız ve bunu yaparken, cilt ile uzun süreli... Devamı»

Otomobil -> Diğer Konular

sentetik yağ

Sentetik Motor Yağı Nedir?

Motor yağları, motorun fonksiyonelliğini korur ve motor gelişiminde bir yapı elemanı olarak görülür. Motorunuz, geniş bir sıcaklık ve baskı faktörü aralığında çalışan... Devamı»

amortisor nedir

Amortisör Nedir? Nasıl Çalışır?

Amortisör, aracınızın süspansiyon sisteminin bir parçasıdır. Birçok sürücü, amortisörlerin araçta sarsılmaları önleyen bir konfor sağlayıcı olduğunu düşünür.... Devamı»

airbag hava yastigi

AirBag (Hava Yastığı) Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomotiv sanayiinde hava yastıklarının kullanımının 50 yılı aşkın bir geçmişi vardır. Amaç, kaza anında darbe sonucu direksiyon göbeğinden ve aracın diğer yanlarından... Devamı»

Fren balata

En İyi Otomobil Fren Balata Markaları

Fren Balata sistemi, motorlu taşıtın yavaşlamasını ve durmasını sağlayan düzenektir. Yokuş aşağı inen taşıtın hız kazanmasını önlemek, duran taşıtın bu durumunu... Devamı»